Kurs euro szybuje w górę Tak wysokiej ceny nie było od 12 lat!

Cztery złote definitywnie pożegnaliśmy pięć lat później. Po kwietniu 2018 nie udało się zejść poniżej 4,20 zł. Po marcu ’20 nowym minimum były okolice 4,40 zł.

Na koniec jak zwykle przypomnę, że w niniejszym artykule mówiliśmy o medianie prognoz analityków. Przewidywania nawet najlepszych ekspertów mogą rozminąć się z rzeczywistością, co zresztą w przeszłości zdarzało się dość często. Należy też pamiętać, że kursy walut Interactive Brokers bywają bardzo dynamiczne i w czasie trwania kwartału mogą znacząco odchylać od poziomów prognozowanych na jego koniec. Trochę podobnie sprawa ma się z dolarem amerykańskim. Przez cały poprzedni rok rynkowy konsens zakładał, że dolar będzie słabł względem euro.

Puławy wstrzymują produkcję melaminy. To efekt rekordowych cen gazu

Złą jest fakt, że dzieje się to na poziomie 15,5%, w momencie, kiedy obywatele dostali wakacje kredytowe, a zaraz dostaną bony 3000 zł teoretycznie na… Amerykańska waluta ma obecnie znów nie najgorszą passę. Na jej korzyść przemawiają ostatnio zarówno dobre dane o zamówieniach, jak i wysoki optymizm w branży usługowej. Dane z USA Opublikowano wczoraj lepsze od oczekiwań dane na temat… Piątkowy raport NFP spowodował umocnienie dolara. Zmienność na EUR/USD była podwyższona, ale nie na tyle duża, żeby notowania opuściły kilkutygodniową konsolidację.

cena dolara prognozy

Dodając naganny sposób komunikowania się NBP, mamy kluczowe powody utraty zaufania inwestorów zagranicznych. Złoty kontynuuje przecenę Czy złoty nadal będzie bardzo słaby? – To będzie pierwszy impuls do wzmacniania się złotego, a po nim mogą nadejść kolejne – mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Wardyn, occidental petroleum znalazł się na szczycie s&p500 dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią. – Takimi impulsami mogą okazać się trendy dezinflacyjne zapoczątkowane już na rynkach surowcowych, jak… Złoty rozpoczął nowy tydzień od kontynuacji umocnienia z końcówki poprzedniego tygodnia. Kursy walut wymazały już ponad połowę letnich, gwałtownych wzrostów.

Kurs walut 07.03.2022: NBP

Od tego ile kosztuje dolar, zależy ile płacimy za importowane dobra (w tym np. ropę naftową) oraz ile wart jest nasz eksport rozliczany w amerykańskiej walucie. W bieżącym kwartale istotny wpływ na notowania złotego będą wywierały nastroje rynkowe związane z globalnym procesem podwyżek stóp procentowych, dokonywanych w otoczeniu zbliżającej się recesji gospodarczej. W najbliższych miesiącach Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała cykl zacieśniania pieniężnego wraz z oddalającym się terminem osiągnięcia szczytu inflacji w bieżącym roku. W związku z tym, realne stopy pozostaną głęboko ujemne, a działania Rady będą nakierowane na ograniczenie negatywnego wpływu tego czynnika na notowania polskiej waluty.

Co kupować w czasie inflacji?

Najbardziej ryzykowne są inwestycje w kryptowaluty, złoto oraz akcje – szczególnie jeśli nie ma się o tym pojęcia. Na giełdach można wiele zyskać, ale i praktycznie wszystko stracić. Inną opcją jest założenie lokat w banku.

Przed wyprawą warto jednak sprawdzić kurs dolara i wymienić walutę w kantorze, by uniknąć niekorzystnych notowań bezpośrednio na miejscu. Do szybkiego przeliczania aktualnego kursu dolara (np. z USD na PLN) można skorzystać z kalkulatora walutowego dostępnego w naszym portalu. Realne stopy procentowe pozostają ujemne i mimo ostatnich podwyżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej wynoszą obecnie ok. -9% (uwzględniając bieżącą, a nie oczekiwaną inflację). W związku z tym, że w znacznej mierze zależy to od decyzji administracyjnych oraz kwestii obarczonych wyjątkowo dużą niepewnością, trudno określić, jak będzie wyglądała sytuacja inflacyjna w krótkim terminie. Zakładamy jednak, że w przyszłym roku dynamika cen będzie stopniowo opadać, co powinno prowadzić do wzrostu realnych stóp procentowych do okolic zera pod koniec 2023 r. Kurs dolara amerykańskiego to obok kursu euro jeden z dwóch najważniejszych kursów walutowych z polskiej perspektywy.

Wyraźne osłabienie złotego. Nie tylko przez decyzję Fed

Kurs EUR/PLN powraca nad kluczowe pułapy Ostatni, wyraźny skok wartości złotego wyparował, a dolar znów wyrósł na najbardziej pożądaną walutę. Jego status dziś wieczorem przejdzie próbę pod postacią astrazeneca financial statements posiedzenia Fed. Oczekujemy kolejnej ostrej podwyżki o 75 punktów bazowych. Część rynku licząca, że amerykański bank centralny wyraźnie złagodzi swoje nastawianie, może poczuć się rozczarowana.

Aktywa wyceniane w dolarze posiada także polski bank centralny. Na notowania polskiej waluty wciąż negatywny wpływ ma podwyższona awersja wobec ryzyka powiązana z trwającą wojną w Ukrainie oraz wynikającymi z tego tytułu obawami o bezpieczeństwo energetyczne Europy. Amerykańska waluta miała bardzo słaby tydzień, ale patrząc na poprzednie miesiące, nie można absolutnie mówić o słabości dolara. W tle solidne dane na temat tamtejszego rynku nieruchomości. Rynek nieruchomości za oceanem Wczorajsze dane z USA pokazują,…

Euro-dolar: kurs na dziś

Jeszcze miesiąc temu prognozy długoterminowe zakładały wartość 4,45 EUR, a we wrześniu 4,4 EUR. Tym samym z miesiąca, na miesiąc prognozy kursu euro szybują w górę. Jednak większość ekonomistów zakłada, że cena euro w przyszłym roku będzie oscylował blisko obecnego poziomu, czyli około 4,6 zł. Mimo już dwóch podwyżek stóp procentowych złoty nadal pozostaje słaby.

cena dolara prognozy

To wartość o 5 groszy wyższa niż dwa miesiące temu i już o 10 groszy wyższa względem tego, czego oczekiwano na początku roku. Oznacza to, że analitycy z instytucji finansowych w większości nie oczekują umocnienia złotego w drugim półroczu. Większa aprecjacja PLN nie jest też spodziewana w 2023 roku. Cena jednego funta to 5,56 zł, a franka szwajcarskiego 4,82 zł. Zdecydowana większość rynkowych analityków nie wierzy w utrzymanie wysokich notowań franka szwajcarskiego. Bezpiecznych przystani w marcu frank na moment zrównał się ceną z euro.

Prognoza pary euro-dolar na rok 2023

U wielu brokerów można również handlować kontraktami CFD na kontrakty terminowe oparte na indeksie dolarowym. Warto dodać, że indeks przeliczany jest na bieżąco na podstawie danych o kursach walut pobieranych z około 500 banków z całego świata. Kursem bazowym dla USDX jest 100 – od końca 2014 roku wartość indeksu waha się mniej więcej w przedziale od 85 do około 100. Jak napiszą że 5 to ludzie wywalą złotówki i kupią euro czy dolara i będzie jeszcze niżej nasz narodowy skarb.

Post a Comment